mega888 Skip to main content

Parkingi lotniskowe w Gdańsku – co słychać u konkurencji?

Prywatne parkingi znajdujące się w pobliżu lotniska zwykle oferują więcej dodatkowych usług, aniżeli parkingi preferowane przez zarządcę lotniska. Mało tego – za kilkudniowy postój na większości prywatnych parkingów zapłacimy mniej, niż za ten sam okres na parkingu lotniskowym. Przykładowo za 7-dniowy postój na prywatnych parkingach zapłacimy od 40 do 80zł. Korzystniejszy wydaje się więc dojazd na prywatny parking własnym samochodem i stamtąd darmowy transfer na lotnisko (zapewniany zwykle przez obsługę parkingu), niż dojazd taksówką na lotnisko i po przylocie powrót do domu.

Od 2010 roku wokół gdańskiego lotniska kwitnie parkingowy biznes. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, gdyż pozostawienie samochodu na parkingu zarządzanym przez firmę współpracującą z lotniskiem kosztuje minimum 35 zł za dobę, co przy 7 dniach postoju daje kwotę 245zł.

Aktualnie za 7-dniowy postój samochodem na prywatnym parkingu zapłacimy od 40 do 80 zł. Co ciekawe, odległość parkingu od lotniska nie wpływa na ostateczną cenę. Na wysokość opłaty nie mają też wpływu zabezpieczenia – monitoring i dozór. Bardziej cenę kształtuje jakość wykonania miejsca postojowego. Te wybetonowane lub utwardzone kostką są nawet o 30 proc. droższe za dobę od tych parkingów, gdzie samochody są stawiane np. na trawie lub rozjeżdżonym gruncie.

Co ważne, na prywatnych parkingach na razie trudno znaleźć zadaszone miejsca postojowe. Jeśli takie się kiedykolwiek pojawią, na pewno będą o ok. 30 proc. droższe.  Oprócz prawa do zajmowania na parkingu miejsca zarządcy oferują szereg dodatkowych usług. Standardem jest obecnie transfer na lotnisko. Jest on wliczany w koszty postoju samochodu. Na niektórych parkingach pojawia się oferta mycia pojazdu i sprzątania jego wnętrza.

Na kilka dni przed wylotem warto zarezerwować dla samochodu miejsce postojowe na prywatnym parkingu, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Wtedy, nie posiadając rezerwacji, możemy spotkać się z brakiem wolnych miejsc na wypatrzonym wcześniej, nierzadko najtańszym parkingu.